Komunikat

Cześć Górom !

Obecna sytuacja epidemiologiczna wydaje się nie mieć precedensu w historii naszego kraju, a na pewno w 23 letniej historii Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W związku z epidemią SARS-CoV-2 jesteśmy zmuszeni odwołać zapisy na nadchodzące spotkanie Loży Zdobywców, które planowane było na 18 kwietnia w Sanoku. Odwołujemy również zapisy na majową wyprawę, której celem miała stać się Radziejowa. Co do Loży w Sanoku, to jesteśmy przekonani, że odbędzie się ona, jak tylko warunki epidemiologiczne na to pozwolą. Wygląda na to, że będziemy mieli kumulację spotkań lożowych w drugiej połowie roku. Wszystkie terminy będą na bieżąco aktualizowane w naszym klubowym kalendarium : https://kgp.info.pl/kalendarium-spotkan-korona-gor-polski/

Jesteśmy przekonani, że wszystkim nam w klubie tęskno do gór i wielu z nas nie może się doczekać chwili, gdy znów będzie można swobodnie się w nie wybrać. Apelujemy do wszystkich miłośników gór o roztropność w planowaniu górskich wycieczek. Zarówno TOPR, jak i GOPR w swoich komunikatach o taką roztropność proszą. Ratownicy przywołują ewentualne sytuacje, w których podczas akcji ratowniczej dochodzi do zakażenia goprowca, przez co cały zespół zostaje uziemiony. Jak wiecie ratownictwo górskie w Polsce jest niedofinansowane i nie ma możliwości szybkiego zastąpienia zespołu innym równie dobrze przeszkolonym. Koronne szczyty są jednymi z tych najbardziej popularnych celów górskich wycieczek co często uniemożliwia tzw. przejście szlaku bez kontaktu z innymi, nie wspominając, iż podczas podróży na południe Polski zatrzymujemy się nie tylko na nocleg, ale i na stacjach, czy w sklepach. Uważamy, że to jest zupełnie coś innego niż odwiedzanie sklepu w pobliżu miejsca zamieszkania w celu absolutnie niezbędnego uzupełnienia żywności, leków, czy też środków higienicznych. Co prawda ruch na świeżym powietrzu jest zalecany, ale można przecież w swoim rejonie poszukać miejsc na łonie natury, które nie są celem masowych turystycznych wycieczek, takich miejsc, które są „bezpieczne”.

Wierzymy, że rozsądek podobny do tego, jakim się kierujemy wycofując się z gór przy bardzo złej pogodzie będzie nam również towarzyszył w nadchodzącym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Mając na uwadze powyższe, zwracamy się do wszystkich z apelem o rozwagę i zadbanie przede wszystkim o bezpieczeństwo własne, ale również innych ludzi…

Góry na nas zaczekają

Górom Cześć !

2 myśli na “Komunikat

  1. Czy rozważają Państwo możliwość zdalnej (za pośrednictwem maila lub poczty tradycyjnej) weryfikacji osiągnięć i nadawania godności zdobywcy KGP?

    1. Cześć Górom !
      Na tą chwilę odłożone jest jedno spotkanie Loży, ale jesteśmy po burzliwej dyskusji w ścisłym gremium klubowym i rzeczywiście jeżeli sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy okres to zostanie uruchomiona alternatywna droga weryfikacji do czasu powrotu “normalności”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.