PRZECIW “BRAMIE W GORCACH”

Cześć Górom ! 
Podczas klubowych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości na Turbaczu stawiła się grupa naszych członków z Waksmundu, Tylmanowej i Ochotnicy. Uświetnili pieśniami i strojami południową uroczystość na szczycie, ale także zwrócili się do wszystkich członków Klubu Zdobywców KGP z apelem o wsparcie działań mogących powstrzymać degradację Gorców. Liczymy, że ich prośba nie pozostanie bez echa. Zachęcamy więc wszystkich, którym temat ten jest bliski do zapoznania się ze szczegółami petycji i do wyrażenia swojego sprzeciwu poprzez jej podpisanie – link poniżej


https://www.petycjeonline.com/przeciw_bramie_w_gorcach


 

Apel do członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski!

Cześć Górom!

Drodzy przyjaciele, członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski!

Cieszymy się bardzo, jesteśmy dumni i wdzięczni, że na obchody 100 – lecia Niepodległości Polski wybraliście Gorce i Turbacz.

Świadczy to o tym, że kochacie nasze przepiękne Gorce, ale też o tym, że znacie historię tego ciekawego regionu. Regionu dumnego, zawsze niezależnego, szczycącego się ślebodą. Tu na Podhalu nigdy nie było pańszczyzny. Tu osiedlali się uciekinierzy z ziem Rzeczypospolitej. Tu mieszali się uciekinierzy z osiadłymi wołoskimi pasterzami. Tu w Gorcach powstały pierwsze osady pasterskie, które poszerzały się dalej w stronę Skalnego Podhala, Pienin i Beskidów.

Przez Gorce nigdy nie odważyły się przejść wojska rosyjskie podczas I wojny światowej, nie zapuszczali się też Niemcy podczas II wojny światowej. Gorce były tzw. Republiką Partyzancką, niedostępną dla okupantów. Na terenie Gorców miało miejsce wiele potyczek wojsk polskich z okupantem niemieckim. A takie wsi jak Waksmund, Ochotnica i Tylmanowa szczególnie ucierpiały podczas II wojny światowej.

Rejon Gorców, to region szczególnie bogaty kulturowo, krajobrazowo, turystycznie. Okolice Turbacza to Gorczański Park Narodowy. W Gorcach jest też kilka krajobrazowych parków. Bogatej flory i fauny nikt zapewne nie jest w stanie wyliczyć. Ten, kto przemierzył Gorce, wie ile doznał wrażeń, widoków i przeżyć.

Wierzymy, że nie tylko nam, góralom, ale wszystkim miłującym przyrodę, jej piękno, zależy aby to co natura stworzyła nie było zniszczone.

Niestety zauważamy w ostatnich latach niesłychaną ingerencję w przyrodę, w nasze piękne góry. Pseudoturyści, ludzie nie rozumiejący i nie potrafiący docenić przyrody depczą, rozjeżdżają Gorce, budują obiekty niekoniecznie służące turystyce. Zamiast szlaków turystycznych pieszych czy rowerowych buduje się szerokie drogi dla samochodów czy motocykli. Kto wie czy inwestorzy mają zezwolenia i uzgodnienia władz. Na pewno nie mają zgody właścicieli działek.

To pieszy turysta musi dziś uważać na tych zmotoryzowanych. Dla kogo te szerokie drogi? Ano dla inwestorów chcących budować wyciągi, restauracje,hotele, place zabaw itp. W jakim to celu? Czysty biznes. Powstające spółki wchodzą na prywatne działki, straszą, szantażują. Czują siłę, ponieważ mają wujków, krewnych, znajomych w urzędach. Czy jest ktoś w stanie ich powstrzymać? Inwestycję „Brama w Gorce” realizuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nasuwa się też pytanie czy aby nie z ograniczoną wyobraźnią? Otrzymano 5,4 miliony zł dotacji na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Czy taka ścieżka musi być na wysokości korony drzew? Ile drzew przy tym się zniszczy. Wyciętych będzie ok. 1500 szt. pięknych, młodych jodeł, a może i więcej. Ile zginie przy tej inwestycji drobnych unikatowych chronionych roślin i zwierząt? Ile wyleje się tam betonu? Czy to ma być przykład tej edukacji?

Niech nas nikt źle nie zrozumie. Przez nasze polany i ścieżki przemierza wielu turystów. Chętnie zatrzymują się w naszych bacówkach, korzystają ze źródeł i schronienia przed deszczem. Nikt nikomu nie żałuje trawy, polany, ciszy, pięknych widoków i wypoczynku. Czy tak będzie, gdy zostanie teren zabudowany i rozjechany ?

Drodzy Klubowicze!

Wiemy, że Wy też kochacie przyrodę i nasze piękne polskie góry. Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście wyrazili swoją krótką opinię i sprzeciw wobec dewastacji Gorców! Jeśli leży Wam na sercu dobro Gorców, podpiszcie poniższą petycję!

Pod apelem podpisują się mieszkańcy wsi Waksmund i całego Podhala, członkowie PTTK, UTW oraz członkowie Klubu Zdobywców KGP. Dołączcie do nas! Wspólnie ratujmy Gorce przed dewastacją! Stop dla inwestycji „Brama w Gorce”. Szanujmy nasze góry nie niszczmy naszej przyrody!

3 myśli na “PRZECIW “BRAMIE W GORCACH”

 1. Ponad 6 ha terenów w zdecydowanej przewadze leśnych, w całości położonych w obszarze chronionego krajobrazu, w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego, głównego zbiornika wód podziemnych 439 Magura Gorce przeznaczono pod prywatną inwestycję stricte komercyjną – patrz mpzp Waksmund 4.

 2. Gorce to moje ukochane góry.
  To w nich właśnie blisko 60 lat temu połknąlem bakcyla gór.
  Wtedy Gorce były jeszcze piękniejsze. Wysoko na halach pasły się owce, wieczorami słychać było charakterystyczne nawoływania się pasterek i pasterzy a zadbane bacówki stały aż po same grzbiety gór.
  I tak zniszczono już za dużo !
  Zostawcie Gorce w spokoju !!!

 3. Ile drzew trzeba wyciąć w Gorcach, aby zrealizować dużą inwestycję z infrastrukturą towarzyszącą? Ile ciężkiego sprzętu przemierzy leśne drogi? Ile zniszczenia, ile hałasu, ile betonu, asfaltu?
  W jaki sposób będzie oczyszczać się powietrze jak uszczupleniu ulegną resztki lasów na Podhalu? W jaki sposób zostanie rozwiązany problem wzmożonej erozji gleb, stoków oraz problem zaburzonych stosunków wodnych? Jak zostanie zahamowany proces bezpowrotnego zanikania gatunków zwierząt, roślin jeśli człowiek zajmie pod inwestycje, ograniczy ich przestrzeń życiową, zniszczy ich siedliska?
  Co zostanie zaproponowane przyszłym pokoleniom? Oczyszczacze powietrza w przedszkolach? Wspomnienia o środowisku gorczańskiego lasu, polan w nowoczesnym pawilonie edukacyjnym? Zostanie opisany zapach lasu, będzie emitowany film dokumentalny “A kiedyś był tu piękny las, w którym żyły salamandry”?
  Czy warto niszczyć to dziedzictwo, którym jest unikatowe środowisko? Czy turyści przyjeżdżają w Gorce, po to żeby powdychać zanieczyszczone powietrze, zobaczyć smog z wież widokowych, ze ścieżek w koronach drzew, pawilony edukacyjne?
  Żal tych pięknych Gorców, żal przyszłych pokoleń.
  Ratujmy nasze Gorce przed dewastacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.