Śnieżka (cz. Sněžka, niem. Schneekoppe) – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech (MDW 1203 m). Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. (według Karkonoskiego Parku Narodowego, a także najnowszych pomiarów wartość ta wynosi jednak 1603,296 m n.p.m.).
Zlokalizowana na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską (deniwelacja wynosząca około 1200 metrów), wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Po stronie polskiej znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza oraz na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Po stronie czeskiej na terenie Krkonošského národního parku (KRNAP). Widoczność z wierzchołka przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.
Należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów Czeskich. Jest najwyższym szczytem Republiki Czeskiej.
Śnieżka znacznie góruje nad otaczającymi ją grzbietami. Wznosi się w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Na zachodzie Przełęcz pod Śnieżką oddziela ją od Równi pod Śnieżką, ku wschodowi ciągnie się Czarny Grzbiet, natomiast ku południowi odchodzi długie, boczne ramię ze wzniesieniami: Růžová hora, Pěnkavčí vrch i Červený vrch, kończący się na południowym wschodzie, przy ujściu Małej Úpy do Úpy. Ramię to nosi nazwę Růžohorská hornatina.
Od północnego zachodu piramidę Śnieżki podcina Kocioł Łomniczki i dolina Łomniczki, od południowego wschodu – Jelení důl i dolina Jeleniego potoku, od południowego zachodu – Úpská jáma i Obří důl.
Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.
Polską nazwę Śnieżka wprowadzono urzędowo w 1949 roku.
Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Anie%C5%BCka
Chcesz dodać swój opis szczytu i znaleźć się na stronie jako autor opisu ? Wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy z zakładce kontakt.
Zakup kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach z którymi wspólpracujemy
Poniżej znajdują się proponowane trasy którymi dojdziemy na Śnieżkę.
Trasy są tylko prepozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę gdzie będziemy mgli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.
Miesięcznik KGP
wszystko o górach
Artykuły, w których wspominany jest szczyt
Gdzie znajdziesz pieczątki
Lista rekomendowanych obiektów
Rekomendowane produktu z sklepu klubowego
-
Miesięcznik KGP 3(3)20210,00 zł
-
Plakat do wydruku0,00 zł
-
Czapka termoaktywna – Korona Gór Polski39,00 zł
-
Klubowa Karta Górska 2021Od 30,00 zł
-
Czapka polarowa49,00 zł