Jagodna – 977 m n.p.m.

Położenie:
Jagodna, zgodnie z przyjętym zestawieniem szczytów z 1997 roku, to szczyt reprezentujący w Koronie Gór Polski Góry Bystrzyckie, których niewielka południowa część przynależy do Czech. Pasmo to znajduje się w Sudetach Środkowych i jest jednym z niższych. Na szczycie znajduje się wybudowana w 2019 roku 23-metrowa wieża widokowa, wiata ze stołem i ławkami, a także dwa inne miejsca na odpoczynek. Obszar szczytowy jest sporej wielkości polaną.

Szlaki turystyczne:
Przez szczyt Jagodnej przechodzi szlak niebieski rozpoczynający się na Przełęczy Spalona przy Schronisku PTTK „Jagodna” lub na Przełęczy nad Porębą. Jest to szeroka droga przez las, w zimie stanowi trasę dla narciarzy biegowych. Na szczyt Jagodnej można dojechać rowerem trasami przygotowanymi do uprawiania turystyki rowerowej.

Fauna i flora:
W lasach Gór Bystrzyckich, podobnie jak w całych Sudetach, przewagę stanowią świerki, rzadkością są dęby, lipy, jawory i modrzewie. Na leżącym w tym paśmie Torfowisku pod Zieleńcem – rezerwatem przyrody utworzonym w 1959 roku – można spotkać brzozę karłowatą, rosiczki, a także kosodrzewinę. Tereny te zamieszkują sarny, jelenie, muflony, głuszce i cietrzewie.

Warto odwiedzić:
Do najcenniejszych zabytków należą trzy XVIII-wieczne drewniane kościoły w Kamieńczyku, Zalesiu i Nowej Bystrzycy. Warto również zwiedzić ruiny zamku Szczerba oraz pobliską Jamę Solną, a także zatrzymać się na odpoczynek w Schronisku PTTK „Jagodna”.

Ciekawostki:
Przypuszcza się, że Autostrada Sudecka, przebiegająca m.in. przez Przełęcz Spalona, miała służyć wojsku. Świadczą o tym wybudowane bunkry, jak również wydrążone pod nią chodniki minerskie, które w razie zagrożenia mogły wysadzić szosę w powietrze.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Jagodną

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski