Lackowa – 997 m n.p.m.

Położenie:
Lackowa to najwyższy szczyt w polskiej części Beskidu Niskiego, należący do Korony Gór Polski. Przez wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Szczyt jest zalesioną niewielką polanką, na której znajduje się ławeczka i zawieszona na drzewie flaga Polski. Najwyższym szczytem całego Beskidu Niskiego jest Busov, leżący na terenie Słowacji.

Szlaki turystyczne:
Na szczyt Lackowej prowadzi niewiele szlaków turystycznych. Każdy z nich charakteryzuje się dość stromymi podejściami. Najpopularniejszy i zarazem najkrótszy to szlak zaczynający się we wsi Izby. Dzięki wyjątkowej stromiźnie szlak ten nazywany jest „ścianą płaczu”. Ponadto na Lackową prowadzą szlaki z Wysowej-Zdroju, Ropek, Mrokowców i Bielicznej. Szlak z Izb to w początkowym odcinku ścieżka leśna.

Fauna i flora:
Na obszarach Beskidu Niskiego znajduje się 12 rezerwatów przyrody. Największym jest rezerwat „Źródliska Jasiołki”, a najmniejszym „Cisy w Nowej Wsi”. Rezerwaty chronią las bukowo-jodłowy, torfowiska, stanowiska cisu, reliktowy krzew kosodrzewiny, a także ponad 200-letnie modrzewie. Liczebności zwierząt i ptaków służy słabe zaludnienie tych terenów. Spotkamy tu dziki, sarny, zające, niedźwiedzie brunatne, jelenie i wilki, a także głuszce, puchacze i orliki.

Warto odwiedzić:
Będąc w Beskidzie Niskim, warto odwiedzić Wysową-Zdrój i przespacerować się alejkami Parku Zdrojowego. Równie ciekawym miejscem są liczne cerkwie łemkowskie i unikatowe cmentarze z I wojny światowej. Wśród szczytów na wyróżnienie zasługują Cergowa, Rotunda, Jaworzyna Konieczniańska i Święta Góra Jawor – cel licznych pielgrzymek.

Ciekawostki:
Przez Beskid Niski prowadzi aż 100-kilometrowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, zaczynający się w Krynicy-Zdroju i kończący w Komańczy. W latach 90. XX wieku po Beskidzie Niskim wędrowało się, używając jedynej dostępnej mapy turystycznej w skali 1:125 000.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Lackową

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski