Beskid Wyspowy – Mogielica – 1170 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Mogielica – 1170 m n.p.m. (1171 m n.p.m.)

Położenie:
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich, zaliczany do Korony Gór Polski. Na jego wierzchołku stoi wybudowana w 2022 roku wieża widokowa, dzięki której można podziwiać piękna panoramę Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. Nieco poniżej szczytu znajduje się krzyż upamiętniający wędrówki Jana Pawła II.

Szlaki turystyczne:
Na Mogielicę prowadzi kilka dość krótkich szlaków turystycznych. Wybierając szlak z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego, po drodze trafimy na polanę Wiśnikówka, skąd można podziwiać zachodzące słońce. Równie piękne panoramy znajdziemy na Stumorgowej Polanie, wyruszając z Bukówki. Najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego rozpoczyna się Wyrębiskach. Ponadto na Mogielicę możemy iść z Jurkowa i Słopnic.

Fauna i flora:
Obszar Beskidu Wyspowego chroniony jest tylko w niewielkim stopniu, a jego położenie przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych nie sprzyja przyrodzie. Tereny te zamieszkuje coraz mniejsza liczba zwierząt. W lasach spotkamy dziki, sarny i jelenie. Występują tu również zające, borsuki, kuny i łasice. Beskid Wyspowy upodobały sobie motyle. Do ciekawych gatunków roślin zaliczyć możemy brzozę ojcowską i jarząb brekinię.

Warto odwiedzić:
Do najciekawszych szczytów Beskidu Wyspowego, na które warto powędrować, należą: Modyń z wieżą widokową, Luboń Wielki ze schroniskiem przypominającym Domek Baby Jagi, a także Śnieżnica. Na stokach Śnieżnicy długo utrzymuje się śnieg, dlatego u jej podnóża wybudowano ośrodek narciarski.

Ciekawostki:
O Mogielicy krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że należała do zbójców i czarownic. Na płaskich kamieniach znajdujących się na jej wierzchołku czarownice ostrzyły pazury, a zbójnicy liczyli zrabowane pieniądze.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Mogielicę

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski