Beskid Sądecki – Radziejowa – 1262 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Radziejowa – 1262 m n.p.m.

Położenie:
Radziejowa jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, leżącym na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na szczycie, należącym do Korony Gór Polski, znajduje się oddana do użytku w 2020 roku wieża widokowa, postawiona w miejscu poprzedniej, zamkniętej dla ruchu turystycznego w 2017 roku. Z najwyższej platformy widokowej rozpościera się piękna panorama Tatr, Pienin i górskich pasm Beskidów. Polana szczytowa jest zalesiona, stoi tu obelisk, tablica informacyjna, ławki i stół.

Szlaki turystyczne:
Na szczyt Radziejowej prowadzą szlaki zdecydowanie dłuższe i nieco bardziej wymagające. Do najkrótszych i najczęściej wybieranych należy szlak z Bacówki na Obidzy. Pozostałe szlaki prowadzące m.in. z Rytra, Jaworek, Piwnicznej-Zdroju, Krościenka nad Dunajcem to szlaki dla osób lubiących całodzienne wędrówki. Kilka z nich prowadzi przez Schronisko PTTK „Na Przehybie”.

Fauna i flora:
W Beskidzie Sądeckim wśród drzew dość licznie występuje modrzew, w lasach świerkowych spotkamy natomiast jarzębinę. W niższych partiach gór dominuje buczyna karpacka, jodła, jawor i jesion. Hale porastają lasy mieszane, w których znajdziemy leśne owoce i kwiaty. Liczne rezerwaty przyrody chronią florę tych terenów. Bogata roślinność sprzyja życiu zwierząt, wśród których wyróżnić należy wilki, lisy, żbiki, jelenie, sarny i dziki. Wędrując szlakami, napotkamy głuszca i cietrzewia – chronione gatunki ptaków.

Warto odwiedzić:
Do ciekawych miejsc Beskidu Sądeckiego niewątpliwie należy Eliaszówka – szczyt z wieżą widokową, leżący na granicy polsko-słowackiej. W miejscowości Rytro warto zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku królewskiego. Bogate w niezliczone zabytki są miejscowości: Stary Sącz, Krynica-Zdrój czy Nawojowa. Beskid Sądecki to również liczne miasta uzdrowiskowe.

Ciekawostki:
Wody mineralne Sądecczyzny stanowią około 20% wszystkich wód mineralnych w Polsce, często wysokozmineralizowanych. Do najbardziej znanych należy woda „Zuber” odkryta w 1914 roku przez Rudolfa Zubera.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Radziejową

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski