Skopiec – 724 m n.p.m. (721 m n.p.m.)

Położenie:
Skopiec to jeden z trzech najwyższych szczytów w Górach Kaczawskich, należący do Korony Gór Polski zgodnie z ustaloną przez dwóch geografów – dr. hab. Marka Więckowskiego i dr. Wojciecha Lewandowskiego – w 1997 roku listą najwyższych szczytów w poszczególnych pasmach polskich gór. Według nowych pomiarów najwyższym szczytem jest Okole (725 m n.p.m.). Góry Kaczawskie wraz z Pogórzem Kaczawskimi to najniższe pasmo w całych Sudetach. Skopiec jest szczytem niewielkim i zalesionym, nieoferującym zbyt wielu widoków.

Szlaki turystyczne:
Na Skopiec i sąsiadujące z nim dwa szczyty: Baraniec i Maślak, prowadzą szlaki z Komarna, Radomierza, Wojcieszowa, a także nieco dłuższy z Podgórek przez Przełęcz nad Kobyłą. Ten ostatni należy do wyjątkowych, gdyż wędrując, możemy podziwiać piękną panoramę Sudetów.

Fauna i flora:
Na obszarze Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego powstało dziewięć rezerwatów przyrody. Można natrafić tu na wiele chronionych gatunków roślin. Cyklamen purpurowy to kwitnąca roślina, której nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Polsce. W lasach przeważają drzewa liściaste, żyją tam sarny, lisy i dziki, a także, szczególnie w zimie, możemy spotkać duże stada muflonów.

Warto odwiedzić:
Utworzony w 1992 roku Park Krajobrazowy „Chełmy” należy do miejsc niezwykle ciekawych z licznymi ścieżkami dydaktycznymi. Warto również zwiedzić zamek Grodziec i wspiąć się na jeden z wygasłych wulkanów – Ostrzycę Proboszczowicką.

Ciekawostki:
W Lwówku Śląskim od ponad 10 lat odbywa się Agatowe Lato – międzynarodowa giełda minerałów, a wśród nich agat, najczęściej spotykany kamień szlachetny pochodzący z Gór Kaczawskich. W Górach Kaczawskich można znaleźć również sporych rozmiarów ametysty, azuryty czy chryzolity.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Skopiec

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

<

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski