Beskid Śląski – Skrzyczne – 1257 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Skrzyczne – 1257 m n.p.m.

Położenie:
Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, wchodzący w skład Korony Gór Polski. Beskid Śląski to najbardziej wysunięta na zachód część Beskidów, przez którą przebiega granica z Czechami i Słowacją. Tabliczka szczytowa na Skrzycznem znajduję się na dużej polanie. Są tu również stoły i ławy, a także postawiony jesienią 2022 roku posąg żaby. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Beskidach dzięki charakterystycznej 87-metrowej wieży RTV. Poniżej szczytu znajduje się Schronisko PTTK „Skrzyczne”, górna stacja kolejki krzesełkowej ze Szczyrku i platforma widokowa. W grudniu 2023 roku obok schroniska otwarto hotel.

Szlaki turystyczne:
Skrzyczne to jeden ze szczytów, na które prowadzi sieć szlaków turystycznych o różnej długości i stopniu trudności. Aby podziwiać przepiękne beskidzkie panoramy, warto wyruszyć z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinowską Skałę. W Szczyrku swój początek ma kilka szlaków – najkrótszy, lecz stromy, rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej. Ponadto na szczyt Skrzycznego można dotrzeć z Buczkowic i Lipowej Ostre.

Fauna i flora:
Ze względu na bliskość aglomeracji przez lata lasy Beskidu Śląskiego mocno ucierpiały. W miejsce pierwotnej buczyny i grądów posadzono świerki, a w 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Rezerwaty: m.in. Barania Góra, Czantoria, Dolina Łańskiego Potoku chronią miejsca szczególnie cenne dla tych terenów. Do najczęściej spotykanych zwierząt należą jelenie, sarny i dziki, a także nietoperze, dzięcioły i wiele innych charakterystycznych dla obszaru Karpat.

Warto odwiedzić:
Wędrując szlakami Beskidu Śląskiego, warto wejść na Barania Górę, Szyndzielnię czy Klimczok. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w jego rodzinnym domu w Istebnej, Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa w Wiśle, słynący z koronek Koniaków to tylko niektóre z ciekawszych miejsc tych terenów.

Ciekawostki:
Głównym zajęciem Górali Śląskich zamieszkujących tereny Beskidu Śląskiego było pasterstwo. W połowie XIX wieku wprowadzono tu zakaz wypasu owiec i dziś gospodarka pasterska nie istnieje.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Skrzyczne

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski