Ślęża – 718 m n.p.m.

Położenie:
Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży leżący na Przedgórzu Sudeckim, na północ od właściwych Sudetów. Jest jednym z najniższych szczytów należących do Korony Gór Polski. Wierzchołek Ślęży stanowi ogromna polana, na której stoi zabytkowy kościół pw. Nawiedzenia NMP, schronisko Dom Turysty PTTK „Góra Ślęża” oraz betonowa wieża widokowa. Jest tu również wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, wiata turystyczna i kilka miejsc na ognisko. Szczyt Ślęży charakteryzuje kamienna rzeźba niedźwiedzia, a także krzyż milenijny.

Szlaki turystyczne:
Ślęża to jeden z niewielu szczytów z tak dużą siecią szlaków turystycznych, dróg i ścieżek dydaktycznych o różnej długości i stopniu trudności. Najpopularniejszy i najczęściej wybierany to szlak żółty z Przełęczy Tąpadła. Do ciekawszych, ukazujących historię tych terenów należy szlak z Będkowic przez Skansen Archeologiczny i cmentarzysko kurhanowe. Na szczyt Ślęży można wyruszyć również z Sobótki, Sulistrowiczek lub Białej.

Fauna i flora:
Ślężański Park Krajobrazowy to obszar trzech florystycznych rezerwatów: Łąka Sulistrowicka, Radunia i Góra Ślęża, a także zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Skalna. Żyją tu sarny, dziki, lisy i sporadycznie muflony, natomiast wśród ptaków można spotkać sowę włochatą, dzięcioła dużego i skowronka polnego. Dzięki utworzonym rezerwatom zachowały się tu piękne okazy buków, jaworów i wiązów.

Warto odwiedzić:
Skansen Archeologiczny w Będkowicach, wieża widokowa na Wieżycy, Muzeum Ślężańskie w Sobótce, zalew Sulistrowiczki to kilka spośród wielu miejsc wartych zobaczenia podczas pobytu w tych okolicach.

Ciekawostki:
Ślęża zwana „Śląskim Olimpem” to miejsce kultu pogańskiego. Aby oddać hołd Słońcu, druidzi – starożytni kapłani celtyccy – wędrowali na szczyt Ślęży, zaś aby czcić Księżyc – na nieco niższą Radunię.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”


 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Ślężę

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski