Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – 1425 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Śnieżnik – 1425 m n.p.m.

Położenie:
Śnieżnik to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, drugiego pod względem wysokości pasma polskich Sudetów. Należy do Korony Gór Polski i leży w Sudetach Zachodnich. Przez wierzchołek przebiega granica polsko-czeska, łączą się tu granice krain historycznych Śląska, Czech i Moraw. We wrześniu 2022 roku na szczycie nastąpiło uroczyste otwarcie nowej wieży widokowej, z której dostrzec można Śnieżkę w Karkonoszach, Góry Orlickie, Bialskie, Złote, Bystrzyckie, a także Opawskie.

Szlaki turystyczne:
Na Śnieżnik prowadzą szlaki zarówno z polskiej, jak i czeskiej strony. Do najpopularniejszych należą trasy z Międzygórza i Kletna, prowadzące przez Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”. Dłuższy, biegnący wzdłuż granicy, rozpoczyna się w Czechach w miejscu zwanym Pod Klepáčem i prowadzi przez Trójmorski Wierch, Puchacz i Mały Śnieżnik.

Fauna i flora:
Masyw Śnieżnika wraz z Górami Bialskim i Złotymi leży w obrębie utworzonego w 1981 roku Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Żyją tu jelenie, sarny, dziki, muflony, a także kozice. Można spotkać również głuszce i cietrzewie. Tereny te zamieszkuje żmija zygzakowata. W lasach rośnie wietlica alpejska, tymotka alpejska, alpejski dzwonek brodaty i wiele innych wyjątkowych roślin. Powyżej lasu na odkrytych terenach spotkamy kosodrzewinę.

Warto odwiedzić:
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Wodospad Wilczki i Ogród Bajek w Międzygórzu, a także Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej z przepiękną panoramą na pobliskie okolice to wyjątkowe miejsca warte odwiedzenia. Będąc na Śnieżniku, nie można pominąć ruin Schroniska księcia Liechtensteina, obok którego znajduje się kamienna figurka słonia z 1932 roku. Przy ładnej pogodzie widać stąd szczyt Pradziada.

Ciekawostki:
Na zboczach Trójmorskiego Wierchu stykają się granice trzech europejskich mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego, dlatego też Masyw Śnieżnika nazywany jest „dachem Europy”.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Śnieżnik

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski