Gorce – Turbacz – 1310 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Turbacz – 1310 m n.p.m.

Położenie:
Turbacz to najwyższy szczyt Gorców, niewielkiego pasma w Beskidach Zachodnich, wchodzący w skład Korony Gór Polski. Pasmo Gorców to w dużej mierze obszar Gorczańskiego Parku Narodowego, jednakże sam szczyt leży poza jego granicami. Na szczycie znajduje się obelisk, żelazny krzyż, tablica informacyjna, stół i ławki. Można stąd podziwiać piękna panoramę Tatr. Poniżej szczytu znajduje się Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu.

Szlaki turystyczne:
Na szczyt Turbacza prowadzi sieć szlaków o różnym stopniu trudności i długości. Część z nich przebiega przez Gorczański Park Narodowy. Na Turbacz dotrzemy m.in. z Koninek, Łopusznej, Przełęczy Knurowskiej, Lubomierza i Klikuszowej. Do najpopularniejszych należy szlak z Kowańca prowadzący przez Rusnakową Polanę z Kaplicą Matki Boskiej Królowej Gorców i widokową polanę Wisielakówkę. Natomiast wyruszając z Obidowej, po drodze mijamy Schronisko PTTK „Na Starych Wierchach”.

Fauna i flora:
Roślinność Gorców jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Wśród ciekawych okazów wyróżnić można miłosną górską, wiechlinę alpejską, fiołka dwukwiatowego i zarzyczkę górską. Wiosną gorczańskie polany pokrywa szafran spiski. Lasy mieszane zamieszkują rysie, wilki, jelenie, sarny, dziki, popielice i koszatki, pojawia się też niedźwiedź. Do najcenniejszych ptaków należą: głuszec, cietrzew, orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz, puszczyk uralski oraz dzięcioły. Spotkać tu można również żmiję zygzakowatą, jaszczurkę żyworodną, padalca, zaskrońca, traszkę karpacką, kumaka górskiego i salamandrę plamistą, będącą symbolem Parku.

Warto odwiedzić:
Wędrując szlakami Gorców, warto odwiedzić Schronisko PTTK „Na Maciejowej” – jedną z bacówek Edwarda Moskały, twórcy koncepcji bacówek w polskich górach. Warto także powędrować na Halę Turbacz, gdzie w 2003 roku w miejsce dawnego szałasu pasterskiego ustawiono polowy ołtarz, głaz z kamienną tablicą pamiątkową i 7-metrowy krzyż, ufundowany nieco później przez mieszkańców Klikuszowej.

Ciekawostki:
Na mapie pasmo Gorców swoim kształtem przypomina ośmiornicę lub rozgwiazdę, w której centralnym punkcie znajduje się Turbacz. W 1950 roku powstał tu Gorczański Rezerwat Żubra, niestety hodowla żubrów nie powiodła się.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Turbacz

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski