Waligóra – 936 m n.p.m. (934 m n.p.m.)

Położenie:
Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych, zwanych często sudeckimi Tatrami, których cechą charakterystyczną są wyjątkowo strome zbocza i głębokie doliny. Zajmuje 10. miejsce spośród 14 szczytów do wysokości 1000 m n.p.m. należących do Korony Gór Polski. Leży w Sudetach Środkowych na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

Szlaki turystyczne:
Na szczyt Waligóry prowadzą szlaki z Sokołowska, Unisławia Śląskiego, Łomnicy i Grzmiącej, a także z Rybnicy Leśnej, który jest równocześnie drogą dojazdową do schroniska PTTK „ Andrzejówka”. Najkrótszy i najbardziej stromy to szlak żółty z Przełęczy Trzech Dolin, rozpoczynający się tuż przy schronisku. Z „Andrzejówki” na Waligórę prowadzą ponadto dwa inne szlaki, zdecydowanie łagodniejsze, ale nieco dłuższe.

Fauna i flora:
W lasach Gór Kamiennych przeważają świerki, wyjątek stanowi pasmo Lesistej Wielkiej, gdzie wśród drzew spotkać możemy brzozę, jawor czy jarzębinę. Obszar ten zamieszkują bobry i wydry, a sztolnie koło Unisławia i na Dzikowcu – kilka gatunków nietoperzy, wśród nich mopek, którego od innych nietoperzy odróżnia czarne futerko.

Warto odwiedzić:
Ruiny zamku Radosno i Rogowiec, cerkiew prawosławna w Sokołowsku, a przede wszystkim schronisko „Andrzejówka” to miejsca, których nie może zabraknąć podczas wizyty w Górach Kamiennych.

Ciekawostki:
Już w XIX wieku niebywałą atrakcją turystyczną Gór Kamiennych były szczeliny wiatrowe, obecnie stanowiące pomnik przyrody nieożywionej. Można się na nie natknąć, wędrując zboczami Lesistej Wielkiej. Niesamowite wrażenie robią w okresie zimy, gdy wydobywa się z nich ciepłe powietrze, tworząc chmurę oparów. W lecie wydobywające się powietrze jest zimniejsze od otoczenia.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”


 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Waligórę

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski