Pieniny – Wysoka – 1050 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Wysoka – 1050 m n.p.m.

Położenie:
Wysoka (Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego, należący do Korony Gór Polski. Leży w Małych Pieninach na terenie Rezerwatu Wysokie Skałki, a przez jej wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Na szczycie znajduje się galeria widokowa, do której prowadzą metalowe schody. Stąd rozpościera się malownicza panorama na Pieniny, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, a także kilka pasm słowackich.

Szlaki turystyczne:
Na najwyższy szczyt Pienin prowadzą szlaki turystyczne zarówno z polskiej, jak i słowackiej strony. Wybierając najbardziej popularny szlak, należy wyruszyć z Jaworek przez Rezerwat Homole. Długie i bardzo widokowe szlaki rozpoczynają się w Szczawnicy i na słowackiej przełęczy Pod Tokarnią. Najkrótszy szlak również zaczyna się na Słowacji, na przełęczy Korbalowa. Ponadto na Wysoką można wyruszyć ze Szlachtowej, Litmanovej, a także Bacówki na Obidzy.

Fauna i flora:
Bogatą przyrodę Pienin w Polsce chroni Pieniński Park Narodowy oraz 5 rezerwatów: Wąwóz Homole, Biała Woda, Wysokie Skałki, Przełom Białki i Zaskalskie-Bodnarówka. Do najciekawszych roślin zaliczyć należy mniszek i pszonak pieniński. Żyje tu wiele tysięcy gatunków zwierząt, a wśród zagrożonych wyginięciem ptaków spotkać możemy sokoła wędrownego i sóweczkę. Symbolem Pienin jest sosna reliktowa na szczycie Sokolicy.

Warto odwiedzić:
Wędrując pienińskimi szlakami, nie sposób ominąć Trzech Koron i Sokolicy, a także Rezerwatu Biała Woda, zamków w Niedzicy oraz Czorsztynie. Spływ Dunajcem, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim i Spiska Kraina w Niedzicy z parkiem linowym i parkiem miniatur to tylko niektóre z atrakcji turystycznych.

Ciekawostki:
Pierwszym zdobywcą Trzech Koron był w 1830 roku Franciszek Prek, zaś autorem pierwszego przewodnika o Pieninach, który ukazał się w 1831 roku, był Franciszek Herbich.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Wysoką

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski