20 lat Korony Gór Polski – spotkanie na Jasnej Górze – relacja


   W dniach 8-9 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski na Jasnej Górze. Spotkanie to odbyło się z okazji obchodów 20 lecia powołania Klubu i Korony Gór Polski. Wszystko zaczęło się 8 grudnia w piątek przed południem, kiedy to zjechała do Częstochowy pierwsza część uczestników spotkania. Dzień ten pod przewodnictwem naszego klubowicza Mariana Kowalika został przeznaczony dla chętnych na zwiedzanie muzeów związanych z Jasną Górą, które mieszczą się na terenie Częstochowy. Pozostała część uczestników zebrała się w godzinach popołudniowych. Po uroczystym obiedzie przenieśliśmy się do kaplicy św. Józefa mieszczącej się na Jasnej Górze. W tejże właśnie kaplicy odbyło się 60 spotkanie Loży Zdobywców Korony Gór Polski. Pozytywnie zweryfikowanych zostało 30 kandydatów, w tym 29 po raz pierwszy:


Koronę Gór Polski po raz pierwszy Zdobyli:

1453Łukasz KORNATKAKnurów
1454Waldemar CISZEWSKIKraków
1455Zbigniew ANDRUSZKOBrzeszcze
1456Teresa OGÓREKAndrychów
1457Wiesław OgórekAndrychów
1458Zenon USARKIEWICZWycinki
1459Lucyna PAWLUK – WACTychy
1460Ryszard WACTychy
1461Andrzej KOWALIKTrzciniec
1462Henryk BIAŁEKDzierżoniów
1463Iwona ŁĘGOSZDzierżoniów
1464Artur CIESIELSKISłupsk
1465Dariusz PAWLAKZielona Góra
1466Marta SENDALŁazy
1467Kinga SENDALŁazy
1468Łucja SENDALŁazy
1469Monika SENDALŁazy
1470Bernard SENDALŁazy
1471Krzysztof KASIAŃCZUKBrzeg Dolny
1472Łucja KISIAŁABładnice Dolne
1473Kazimierz KISIAŁABładnice Dolne
1474Maria PIETRZAKBrzezinki
1475Małgorzata TUKAJ – PIETRZAKBrzezinki
1476Ryszard PIETRZAKBrzezinki
1477Waldemar JANKOWSKIGdynia
1478Adam GŁOWACKIWrocław
1479Barbara MUCHASkoczów
1480Roman MUCHASkoczów
1481Jacek SAMORKowary

Krotnym Zdobywcą został:

Po raz drugiMirosław PetruśWierzbno

 muzyka: Jarosław Sobota

zdjęcia Izabela Lis, Bogdan Korniluk, Jerzy Siłuch


   Po zakończeniu obrad w kaplicy św. Józefa odbył się pokaz filmu o cudach jasnogórskich. Film ten opowiada  historię osób, które doświadczyły cudownego uzdrowienia za sprawą Matki Boskiej Częstochowskiej.  Część osób jeszcze na zakończenie  tego długiego dnia wzięła udział w Apelu Jasnogórskim. 


 

  W sobotę 9 grudnia zdecydowana większość uczestników rozpoczęła dzień  od zwiedzania muzeów mieszczących się już ściśle w obrębie Jasnej Góry. Kolejny dzień Marian Kowalik przewodniczył grupie jako swego rodzaju przewodnik. Pomimo, iż wieża częstochowska ze względu na przeprowadzany tam remont nie była czynna dla zwiedzających, udało się nam dostać zgodę i również na niej byliśmy. Pogoda tego dnia była słoneczna i w zasadzie bezchmurna co sprawiło, że widok z wieży rozciągał się na całą Częstochowę.  Poza wieżą udało nam się zobaczyć m. in. 

  • Sala Rycerska  
  • Skarbiec                        
  • Arsenał             
  • Muzeum 600-lecia Bastion św. Roha

    Nadeszła godzina 12:00 kiedy to rozpoczęła się Msza Święta, którą poprowadził nasz klubowicz i Zdobywca Korony Gór Polski ks. prob. Stanisław Jachym. W koncelebrze dołączyli do mszy świętej również ks. Albert Urbaś  oraz ks. Adam Żemła. Obaj księża to Zdobywcy Korony Gór Polski. Homilia księdza Stanisława to wspaniała opowieść o zmaganiach, trudzie górskich wędrówek i duchowej drodze każdego z nas z osobna. Nie sposób jest opisać naszego wzruszenia i radości po wysłuchaniu słów naszego klubowego kapłana. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem video, w którym można posłuchać w całości w/w kazania.  Z tego miejsca serdecznie dziękujemy księdzu za tak wspaniałe słowa. Dziękujemy również księdzu Albertowi i księdzu Adamowi za to, że również byli tam z nami. 

 


  Następnym punktem naszych obchodów było podsumowanie 20 lat działalności Klubu i istnienia Korony Gór Polski. Spotkanie to odbyło się w kaplicy Różańcowej, a poprowadził je założyciel Klubu Zdobywców Korony Gór Polski Janusz Sapa. Słowa jego dały nam wszystkim siłę i motywację do dalszej pracy na rzecz popularyzowania jakże ważnej dla naszej ojczyzny turystyki rodzinnej. Przypomniał nam jak to wszystko się zaczęło, przeprowadził nas przez oś czasu historii Klubu, na której znalazło się wiele mniejszych i większych wydarzeń. Przypomniał nam również o tych wszystkich bezinteresownych przyjaźniach zawartych właśnie podczas wspólnych wypraw na koronne szczyty. Zaznaczył nam również, że gdyby nie jego małżonka Anna Orlicka – Sapa i jej niezwykła determinacja przy ratowaniu upadających rdzennych Polskich czasopism to historia Klubu i całej Korony Gór Polski mogłaby w ogóle nie powstać. Stąd podziękowania złożone na ręce Ani i Janusza w postaci statuetki są symbolicznym podarunkiem od klubowiczów za te właśnie 20 lat Korony Gór Polski. Aniu i Januszu dziękujemy Wam bardzo. 

   Zwieńczeniem wspólnie spędzonego dnia był krąg z koronną pieśnią Idziemy w piękną jasną dal…, a później wspólne pamiątkowe zdjęcie. Z wielką serdecznością żegnano się, by jeszcze przed rozstaniem… wykupić nowe książeczki klubowe.   Wszystkim  wielokrotnym oraz nowym Zdobywcom Korony Gór Polski składamy serdeczne gratulacje  i cieszymy się z powiększenia tej elitarnej grupy. Do zobaczenia na szlaku i do ponownego spotkania!

   Z tego miejsca chcielibyśmy jeszcze raz podziękować ks. prob. Stanisławowi Jachymowi oraz księżom Albertowi Urbasiowi oraz Adamowi Żemła. Dziękujemy za wspaniałe przemówienie Januszowi Sapie. Szczególne podziękowania należą się również Marianowi Kowalikowi za nieocenioną pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. 

Górom Cześć. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.