XXIX Wyprawa Klubu Zdobywców Korony Gór Polski – Ślęża

   Jesteśmy już po tegorocznej październikowej klubowej wyprawie, której celem było zdobycie Ślęży. Była to już 29 wyprawa organizowana przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Wszystko zaczęło się w piątek dnia 14 października 2016 r. o godzinie 10:00 kiedy to rozpoczęło się szkolenie naszych nowych wolontariuszy – członków Loży Zdobywców Korony Gór Polski. Szkolenie poprowadził założyciel klubu Janusz Sapa, który dokładnie poinstruował nowych wolontariuszy o sposobie i metodach weryfikacji przyszłych kandydatów na Zdobywców Korony Gór Polski. Szkolenia te są bardzo ważne, gdyż wszyscy stawiamy sobie jako punkt honoru to, aby Ci, którzy otrzymują tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski faktycznie byli na wszystkich 28 koronnych szczytach. Wyprawa Korona Gór Polski

Naszymi nowymi wolontariuszami zostali:

  • Paweł Jasiński – Częstochowa (1132)
  • Dariusz Herok – Rybnik (1104)
  • Maciej Bętkowski – Kościelisko (1010)
  • Joanna Tatuśko – Lubin (799)
  • Krzysztof Aksamit – Lubin (536)

Po zakwaterowaniu się wszystkich w Domu Turysty „Pod Wieżycą” o godz 16:00 nastąpiła inauguracja naszego spotkania z tradycyjnym odśpiewaniem hymnu klubowego „Jak dobrze nam”, a godz.  18:00 rozpoczął się wieczór regionalny, na który przyjechali reprezentanci gminy Sobótka oraz miłośnicy, a także znawcy historii tej ziemi.

  • Wiesław Drozdowski, Wojciech Kacperski – Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy w Sobótce
  • Katarzyna Stachowska – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Świątnikach
  • Bogdan Apathy – Towarzystwo Ślężańskie


   Z niekrytą radością przysłuchiwaliśmy się niesamowitym opowieściom i legendom, których pochodzenie i pierwotna historia w wielu przypadkach nie jest znana. Pan Wiesław Drozdowski opowiedział nam o ślężańskiej gminie Sobótka, o jej walorach turystycznych, zaprosił nas do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które warto zobaczyć przy okazji zdobywania Ślęży. Natomiast pan Bogdan Apathy zaczarował nas i przez chwilę przeniósł w świat pogańskich ludów słowiańskich. Poznaliśmy wiele ciekawych historii, między innymi dowiedzieliśmy się, że chrześcijaństwo dotarło tam prawie o cały wiek po chrzcie Polski. Oznacza to, że jeszcze przez prawie 100 lat oddawano się na Ślęży kultowi słońca. Z tego miejsca chcielibyśmy jeszcze raz podziękować za bardzo interesującą lekcję historii, geografii, a także botaniki i geologii masywu Ślęży. Każdy z uczestników wyprawy dostał od naszych gości zestaw regionalnych upominków. Pan Wojciech przygotował dla nas recenzję z tego wydarzenia, udostępnił nam również film promujący naszą szczytową gminę Sobótka.  Możecie się z nią zapoznać klikają poniższy link:


Gmina Sobótka – specjalnie dla nas 

wiecej


   Następnego dnia rano rozpoczęła się wyprawa, której celem było zdobycie koronnego szczytu jakim jest Ślęża. Wystartowaliśmy czarnym szlakiem spod domu turysty „Pod Wieżycą”. Pod Stolną (353 m n. p. m.) weszliśmy na szlak czerwony, którym podążaliśmy aż do wiaty znajdującej się 418 m n. p. m.  Kontynuując wędrówkę połączonym szlakiem żółtym i czerwony dotarliśmy na sam szczyt. Tam odbyła się próba, którą każdy musiał przejść, aby uzyskać turystyczny dyplom zdobycia Ślęży. W ramach programu odbyło się wejście na wieżę widokową,  z której rozciągał się wspaniały widok na Sudety. Pieczątki w książeczkach Korony Gór Polski można było uzyskać nie tylko w szczytowym schronisku, ale również w kościele jak i na Wieżycy, którą również zwiedziliśmy. Każdy kto dał ofiarę na ratowanie Kościoła na Ślęży otrzymywał pamiątkową kartę. Na jej odwrocie umieszczono w skrócie historię Kościoła na Ślęży. Uwagę naszą zwróciła postać piastowskiego księcia Bolka II ur. 1309/1312 r., który przez całe życie walczył o zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. „Długosz w swojej kronice napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny – dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim – to on jeden nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi”. Jego wizerunek bity był na złotym florenie.

   W drodze powrotnej trzymaliśmy się szlaku żółtego, który kierując nas w dół prowadził jeszcze przez jedno przewyższenie – Wieżycę( 416 m n. p. m.). Ucieszył nas fakt, że wieża na Wieżycy była otwarta dla zwiedzających. Następnie żółty szlak poprowadził nas z powrotem do Domu Turysty „Pod Wieżycą”, który do ostatniego miejsca był zajęty przez uczestników wyprawy.


muzyka: Jarosław Sobota, utwór: Gloria z płyty Laudatur
zdjęcia: Izabela Lis oraz gościnnie Adam Imiński i Paweł Jasiński

   Sobotnie popołudnie spędziliśmy na rozmowach o górach. Odbył się również wieczór klubowy, podczas którego poddane zostały pod głosowanie postulaty zgłoszone przez klubowiczów. Wiele czasu poświęciliśmy na omówienie programu obchodów 20-lecia Korony i Klubu Zdobywców KGP. Przewodnik tatrzański z wieloletnim doświadczeniem Maciej Bętkowski poruszył temat bezpieczeństwa w górach. Przypomniał nam o najwyższym koronnym szczycie Rysach, o zagrożeniach i niebezpieczeństwach płynących z próby jego zdobycia. Przywołał artykuł na ten temat swojego autorstwa, który ukazał się na łamach Wciąż Wędrujemy nr. 11-12/2015. Postanowiliśmy przypomnieć wszystkim ten artykuł.


Zachęcamy do lektury

Maciej Bętkowski – Wymagające Rrysy 

wiecej


   Po burzliwych dyskusjach rozpoczęło się wieńczące wieczór ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek regenerowaliśmy siły wspólnym śpiewem i tańcem aż do późnych godzin wieczornych.
  Przez cały nasz pobyt wieczorami obradowała Loża Zdobywców, która egzaminowała kandydatów ubiegających się o zdobycie pierwszego bądź krotnego tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski. Powołane zostały cztery zespoły weryfikujące w składzie: Wyprawa Korona Gór Polski
  • Zespół I – Jerzy Siłuch, Teresa Wierzbicka, Janusz Wierzbicki, Bogdan Korniluk
  • Zespół II – Bogdan Surma, Mirosław Bawolski, Aleksandra Ludwikowska, Dariusz Herok, Joanna Tatuśko
  • Zespół III – Ryszard Chmura, Jarosław Sobota, Bogdan Nowak, Paweł Jasiński
  • Zespół IV – Antoni Kubik, Maciej Bętkowski, Janusz Śliwiński, Krzysztof Aksamit

   W niedzielny poranek odbyło się uroczyste pasowanie nowych Zdobywców Korony Gór Polski, rozdanie dyplomów oraz legitymacji. W radosnej atmosferze składano gratulacje i robiono pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie pobytu odbyło się losowanie drobnych upominków, których fundatorami byli Wydawnictwo AMOS oraz Teresa i Janusz Wierzbiccy ze Skwierzyny. Oczywiście wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali specjalną pieczęć wyprawową w swoich książeczkach Korony Gór Polski.

 

[table “43” not found /]

[table “44” not found /]


  


   Z tego miejsca chcielibyśmy wszystkim uczestnikom wyprawy serdecznie podziękować za wspaniałą przygodę jaką było wspólne zdobycie Ślęży. Specjalne podziękowania chcemy złożyć na ręce reprezentantów Gminy Sobótka, członków Loży Zdobywców, fundatorów nagród oraz w szczególności Janusza Sapy za wsparcie i pomoc w organizacji tak udanej wyprawy. Wyprawa Korona Gór Polski

 

Korona Gór Polski