Szczeliniec Wielki – 919 m n.p.m.

Położenie:
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, położony w środkowej części Sudetów na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Góry Stołowe to jedyne góry w Polsce o płytowej budowie z formami skalnymi wyrzeźbionymi w piaskowcu przez naturę. Najwyższy punkt znajduje się na płatnej trasie turystycznej skalnego labiryntu. Trasa wiedzie kładkami, kamiennymi i metalowymi schodami wprost na najwyższej położoną platformę widokową Szczelińca Wielkiego, nazwaną od formacji skalnej Tronem Liczyrzepy lub Fotelem Pradziada. Szczyt należy do jednych z najciekawszych w Koronie Gór Polski.

Szlaki turystyczne:
Wszystkie szlaki turystyczne zarówno z Karłowa, jak i Pasterki czy Radkowa prowadzą przez wyjątkowe formacje skalne do Schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. Tutaj dopiero zaczyna się labirynt skalny, do którego w sezonie turystycznym należy zakupić bilet wstępu.

Fauna i flora:
Park Narodowy Gór Stołowych, utworzony w 1993 roku, to jedyny park w Polsce, w którym głównym celem jest objęcie ochroną przyrodę nieożywioną. Na terenie tym występują ponadto chronione gatunki roślin i zwierząt, a wśród nich arnika górska i lilia bulwkowata, a także kruki, sóweczki i puchacze. Buki, jawory i jesiony można spotkać w dolinie Pośny i na Rogowej Kopie. Pozostałe obszary porastają lasy świerkowe.

Warto odwiedzić:
Planując pobyt w Górach Stołowych, nie można pominąć drugiego, równie pięknego jak Szczeliniec Wielki, skalnego labiryntu: Błędnych Skał. Będąc w okolicy, warto zajrzeć do Kaplicy Czaszek w Czermnej, Wambierzyc, a także Fortu Karola. Równie ciekawa jest czeska strona Gór Stołowych z przepięknym klasztorem w Broumovie.

Ciekawostki:
Nazwa Gór Stołowych, jak głosi legenda, pochodzi z 1813 roku, gdy na płaskim, przypominającym stół kamieniu na szczycie góry podano obiad królowi Prus. Ważną postacią tych gór jest sołtys Karłowa Franciszek Pabel, któremu to zawdzięczamy budowę 665 kamiennych schodów prowadzących na Szczeliniec Wielki.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Szczeliniec Wielki

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski