Czupel – 934 m n.p.m. (930 m n.p.m.)

Położenie:
Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, położonego w paśmie Beskidów Zachodnich, części Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Jest jednym z 14 szczytów poniżej 1000 m n.p.m. należących do Korony Gór Polski. Wierzchołek stanowi niewielka polana niezapewniająca widoków. Są tutaj ustawione ławki i stolik, przy których można odpocząć, a także kopczyki z kamieni budowane przez turystów.

Szlaki turystyczne:
Czupel to szczyt, na który prowadzi bogata sieć szlaków turystycznych o zróżnicowanej trudności i długości. Można tu dojść, zaczynając wędrówkę w Straconce, Wilkowicach, Łodygowicach, Czernichowie i Międzybrodziu Bialskim. Najczęściej wybieranym wariantem podejścia jest najkrótszy, niewymagający szlak z Przełęczy Przegibek, prowadzący przez Schronisko PTTK „Na Magurce”.

Fauna i flora:
Niemal cały obszar Beskidu Małego znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, utworzonego w 1998 roku. Ochroną objęte są nie tylko zwierzęta, ale również tereny górskie, lasy, łąki oraz zabytki architektury i kultury. Madohora, Szeroka i Zasolnica to trzy rezerwaty chroniące buczynę karpacką i żyjące tu zwierzęta, m.in. ryjówkę górską. Przez Beskid Mały przepływa rzeka Soła, a w niej zamieszkują wydry. W lasach spotkamy sarny, jelenie, lisy, rysie, a czasem wilki.

Warto odwiedzić:
Będąc w górach Beskidu Małego, warto wybrać się na szczyt o nazwie Żar. Znajduje się tam zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, którą można zwiedzić, a także park linowy, tor saneczkowy i zjeżdżalnia pontonowa. Ponadto do wyjątkowych miejsc zaliczyć należy Bielsko-Białą z licznym zabytkami, średniowieczne ruiny Zamku Wołek i Jezioro Międzybrodzkie.

Ciekawostki:
Miejscowa ludność wierzyła w czarownice, których czary pozbawiały krowy mleka. Wierzono również w czarowników, płanetników i utopców.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Czupel

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski