Góry Orlickie – Orlica – 1084 m n.p.m. - Korona Gór Polski

Orlica – 1084 m n.p.m.

Położenie:
Orlica uznawana jest za najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i równocześnie jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Środkowych. Góry Orlickie w większości leżą na terenie Czech, a do Polski należy jedynie niewielki północny fragment. Przez wierzchołek przechodzi granica, a sam szczyt znajduje się tuż przy granicy po stronie czeskiej. Na szczycie stoi postument upamiętniający wizytę trzech sławnych osób: Cesarza Józefa II, Prezydenta USA Quincy’ego Adamsa oraz Fryderyka Chopina, a także tabliczka z polską i czeską nazwą szczytu. Poniżej szczytu wybudowano w 2021 roku 25,5-metrową wieżę widokową. Szczyt należy do Korony Gór Polski.

Szlaki turystyczne:
Na szczyt Orlicy prowadzi kilka szlaków turystycznych. Można wyruszyć z Zieleńca, ale również od strony naszych południowych sąsiadów. Najkrótszy i najczęściej wybierany jest szlak z parkingu przy Kamieniu Heinricha Rübartscha w Zieleńcu. Aby poznać walory krajobrazowe Gór Orlickich, warto wybrać szlak dłuższy, odwiedzając Schronisko PTTK „Orlica” i Masarykovą Chatę. 

Fauna i flora:
Świerkowe lasy Gór Orlickich zamieszkują jelenie, sarny i muflony, można spotkać również głuszce i cietrzewie. Oprócz roślinności charakterystycznej dla Sudetów rośnie tu pełnik europejski, zwany kłodzką różą, zimowit jesienny oraz wawrzynek wilczełyko.

Warto odwiedzić:
Będą w Górach Orlickich, warto odwiedzić Duszniki-Zdrój, a tam zapoznać się z historią produkcji papieru w Muzeum Papiernictwa, przespacerować się alejkami Parku Zdrojowego i zajrzeć do Dworku Chopina.

Ciekawostki:
Zieleniec jako ośrodek sportów zimowych swoją popularność zyskał już pod koniec XIX wieku. Oprócz tras zjazdowych posiadał tor saneczkowy i skocznię narciarską.

Opracowano w oparciu o „Atlas gór Polski”

 

 

Charakterystyczne punkty szczytowe

 

Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy

 

Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Orlicę

Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.

Miesięcznik KGP

wszystko o górach

 

Artykuły, w których wspomniany jest szczyt

 

Gdzie znajdziesz pieczątki

Lista rekomendowanych obiektów

Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego

Korona Gór Polski