Tarnica (1346 m) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski.
Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Od sąsiedniego masywu Krzemienia grzbiet (faktycznie zwornikiem jest Tarniczka) oddzielony jest głęboką Przełęczą Goprowską, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się charakterystyczną, ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1286 m, od której pochodzi nazwa góry (w języku rumuńskim słowo „tarnița” oznacza siodło, przełęcz). Wąski, ostry, nieco wydłużony grzbiet góry, z dwoma wyraźnymi wierzchołkami (1346 i 1339 m), wyścielają złomiska skał i zdobią bruzdy naturalnych zagłębień, a także resztki wojennych okopów. Z południowej strony opada w dół wysoka skalna ściana, a niżej rozścielają się wielkie pola kamiennego rumoszu. Na głównej kulminacji znajduje się punkt geodezyjny. W 1987 na szczycie ustawiono 7-metrowy krzyż, upamiętniający – wraz z wmurowaną tablicą – pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953. Po złamaniu się krzyża na wiosnę 2000, w dniu 2 września tego roku postawiono nowy stalowy krzyż (liczący ok 8,5 metra, ważący ok. 500 kg; wyniesiony przez pielgrzymów na Tarnicę w częściach), który 16 września 2000 poświęcił bp Adam Dyczkowski.
Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec: Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą[5], Połoninę Krasną, Świdowiec, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych możemy dostrzec: Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, górę Vlădeasa i Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich.
.
Zakup klubową kartę górską i ciesz się zniżkami w obiektach, z którymi współpracujemy
Poniżej znajdują się proponowane trasy, którymi dojdziemy na Tarnicę
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl. Po kliknięciu na logo mapy-turystyczne.pl (białe logo w lewym dolnym rogu mapy) lub klikając trasę pod mapą zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy mogli korzystać z danej trasy podczas wędrówki.
Miesięcznik KGP
wszystko o górach
Artykuły, w których wspomniany jest szczyt
Gdzie znajdziesz pieczątki
Lista rekomendowanych obiektów
Rekomendowane produkty ze sklepu klubowego
-
Zapach samochodowy KGP10,00 zł
-
Flaga Korona Gór Polski39,00 zł z VAT
-
Korona Gór Polski dla każdego99,00 zł z VAT
-
Koszulka Termoaktywna Męska – Długi Rękaw ocieplona149,00 zł
-
Koszulka Termoaktywna Damska – Długi Rękaw-ocieplana149,00 zł